Dış mekanların bazı bölümlerinde ve iç mekanlarda sert zemin uygulamaları yapılır. Zeminlerin, darbelere karşı dayanıklı olması için sert malzemeler ile kaplama uygulamaları gerçekleştirilir. Hastane, okul, Avm, ofis, spor salonu, bina içleri ve trafiğin yoğun olduğu alanlarda farklı malzemeler kullanılarak dekoratif çalışmalar yapılır. Sert zemin uygulamaları aynı zamanda temizliği ve bakımı kolay olacak malzemeler kullanılarak yapılır.

Doğal Taşlar

Yeryüzünde farklı tür ve özelliklerle bulunan doğal taşlar, çok eski çağlardan bu ana en iyi inşaat malzemesi olarak kullanılıyor. Doğal taşların farklı renk, desen ve dayanıklılık özelliklerine sahip olması, zemin kaplama işlemlerinde çeşitli çalışmalarda kullanılmalarını sağlıyor. Doğal taşlar, işleme teknolojisi sayesinde hem iç mekan hem de dış mekanlar için tercih ediliyor. Sert ve darbeye karşı dayanıklılık özelliği sayesinde zemin kaplama işlemlerinde en çok tercih edilen uygulama malzemesidir. Doğal taşların, taşıyıcı, ısı ve ses yalıtımı, çevre dostu, dayanıklı, işlenebilir ve homojen gibi tüm özellikleri, tüm zemin kaplama alanlarında daha rahat ve güvenli kullanılmasını sağlıyor.

Kilit Taşı

Kilit taşları, daha çok parke taşı adıyla bilinir. Genellikle dış alanlarda zemin kaplama ürünü olarak kullanılır. Endüstriyel olarak üretilir ve farklı renk, desen seçeneklerine sahiptir. Kilit taşı sert zemin uygulamaları, park ve bahçeler, yol ve kaldırımlar, park yerleri gibi alanlar için uygulanıyor. Sert zemin uygulamalarında görsel tasarımın oluşturulabilmesi için kilit taşları, farklı şekillerde ve renklerde üretiliyor. Günümüzde, zemin kaplama ürünü olarak tercih edilen kilit taşları dış zeminlerde her türlü hava şartlarına dayanıklı olacak şekilde hazırlanıyor ve kolay montaj edilebilir özelliği ile birçok dış alanda kullanılıyor. Zemin kaplamada tercih edilen kilit taşları dayanaklı yapıya sahip olmasının yanı sıra tekrar sökülebilen ve farklı yerlerde de uzun yıllar kullanılabilen sert zemin uygulama malzemesidir.

Beton Parke Taşları

Beton parka taşları, cadde, sokak ve kaldırımlarda kullanılan betan yapı elemanlarıdır. Kullanım alanı ve amacına göre farklı özelliklerde üretilebiliyor. Beton parke taşları, uygulama alanında oluşturulmak istenen görsel tasarıma göre özel ölçülendiriliyor ve renklendiriliyor. Sert zemin uygulama malzemesi olarak üretilirken, siyah, beyaz, gri, kırmızı gibi farklı renkler kullanılabiliyor. Betop parke taşı, dış mekanlarda, yürüyüş yolu, kaldırım ve peyzaj düzenleme alanlarında tercih edilen zemin yapı malzemeleridir. Estetik görünüme sahip olacak şekilde üretilmekte ve kullanım alanlarında çok rahat uygulanabilmektedir. Beton parke taşları, kullanım alanlarına göre farklı şekil ve boyutlarda olabiliyor.

Sert Zemin Uygulama Alanları

Peyzaj düzenleme projeleri, iç ve dış mekan yapılarına göre sert zemin uygulamaları olarak hazırlanır. İç mekanlarda, zemin kaplama olarak adlandırılmakta ve darbelere karşı dayanıklı malzemeler kullanılmaktadır. Zemin uygulama çalışmalarından önce kullanım alanının, kullanım amacına göre çeşitli etütler yapılır. Etüt çalışmalarına göre kullanılacak malzemelerin özellikleri belirlenir ve seçilir. Sert zemin uygulama alanları şunlardır.

 • Yürüme yolları,
 • Araç yolları,
 • Yaya yolları,
 • Bisiklet yolları,
 • Dinlenme alanları,
 • Oyun alanları,
 • Teraslar,
 • Otoparklar
   

Zemin düzenleme çalışmalarında, zeminin darbelere karşı daha dayanıklı hale gelebilmesi için sert malzemeler kullanılır. Doğal taş, beton parke gibi ürünler kullanılırken, uygulama alanının özelliklerine uygun olmasına dikkat edilir. Sert zemin uygulamalarında, darbelere ve aşınmalara, hava şartlarına uygun özelliklere sahip malzemeler kullanılır.

Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Sert zemin uygulamalarında kullanılan kaplama ürünleri, malzeme özellikleri ve kalınlıklarına göre seçilir. Sert zeminler, kullanılan malzeme türlerine göre farklı dayanıklılığa sahiptir. Bazıları kısa sürede bozulmaya uğrarken bazıları uzun yıllar bozulma olmadan kullanılabiliyor. En çok kullanılan zemin kaplama çeşitleri şunlardır.

 • Seramik zemin kaplama,
 • Epoksi zemin kaplama,
 • Poliüretan zemin kaplama,
 • PVC zemin kaplama,
 • Üç boyutlu zemin kaplama,
 • Kauçuk zemin kaplama,
 • Laminant parke zemen kaplama
   

Zemin kaplama çeşitleri doğru seçildiği zaman hem estetik görünüm hem de yalıtım açısından istenilen uygulama yapılmış olur.

Zemin Döşeme Malzemeleri Nelerdir?

Sert zemin döşeme malzemeleri, estetik görünüşlü, dayanıklı ve kolay bakım özelliğine sahip ürünlerdir. Zemin yüzeylerinde oluşabilecek görünüş bozukluklarını önler ve kaplama işlemlerinin daha uzun süreli kullanılmasını sağlar. Sert zemin döşemi malzemeleri, ahşap kaplama, taş, beton, karo ve çimento olarak sınıflandırılabiliyor. Beton zeminler, daha dayanıklı ve boyanabilir olma özelliğinden dolayı daha çok tercih edilebiliyor.