Çim uygulaması yeşil alan oluşturmak amacıyla peyzaj düzenlemelerinde geniş kullanım yeri bulan bir uygulamadır. Çim uygulamasının okullarda, petrol istasyonlarının yeşil alan kısımlarında ve en önemlisi park ve bahçelerin peyzaj düzenlemelerinde yoğun şekilde yapıldığını görüyoruz. Çim tohumlarının küçük yapıda olması ve çimlenme aşamasında yüksek nem istemesi çim uygulamasını zorlaştıran durumlardır.
Ekim yapılacak yerlerdeki yabancı ot varlığı ve çim tohumunu alıp götüren karınca gibi canlılar, çim ekimini ve yetiştirilmesinde büyük zorluklar çıkaran unsurlar arasında bulunuyor. Çim yetiştirilmesinde en önemli durum çimin yüzeyde eşit şekilde çıkışının sağlanmasıdır. Lokal olarak çıkış gözlenmeyen noktalar kötü bit görünüm oluşturur. Sonradan yapılacak lokal ekimlerde de görünüm farklığı oluşacağından ortaya kötü bir peyzaj uygulaması çıkacaktır.

Hazır Çim

Çim yetiştirilmesi klasik olarak tohumların yüzeye bırakılması ve üstünün ince bir tabaka şeklide örtülmesi ve çimlenmesin sağlanmasıyla yapılıyor. Ancak ortamdaki yabancı otlar ekimde yapılan hatalar, sulama yetersizliği ve zararlı canlardan kaynaklı olarak istenen düzeyde çimlenme sağlanamıyor. Bu gibi olumsuz durumlardan etkilenmeden yeşil alan oluşturulması hazır çim kullanımıyla kolaylıkla sağlanabiliyor.
Hazır çimler özel üretim alanlarında ve özel uygulamalar yapılarak üretiliyor. Hazır çim ile peyzaj düzenlemesi yapmak isterseniz öncelikle uygulayacağız alanın tesviyesini yaparak nemlendirmeniz gerekiyor. Sonrasında adeta halı serer gibi basit bir uygulama ile çim ekimi yapabiliyorsunuz. Hazır çim uygulamasıyla yabancı ot mücadelesi gerekmediği gibi ekim hatasından kaynaklanan çıkış sorunları gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmıyor.

Hazır Çim Fiyatları

Çim ekimi yaparken toprak işleme, sulama tohum ve gübre gibi gider kalemlerine ihtiyaç duyuluyor. İşçiliği de buna eklediğimiz de çim ekimi için yüksek maliyetler ile karşılaşılabiliyor. Bu noktada hazır çim uygulamalarına baktığımızda zahmetsiz olmasının yanında çok uygun fiyatlar ile uygulamasının yapılabildiğini görüyoruz.

Hazır çim uygulaması küçük bahçelerde uygulanabildiği gibi park ve bahçe gibi çok geniş alanlarda rahatlıkla kullanılabiliyor. Çim özellikle çimlenme döneminde çok ciddi miktarda suya ihtiyaç duyan bir bitkidir. Bu anlamda hazır çim uygulamasında ilk çimlenme için su sarfiyatı olamayacağından yeşil alan oluşturmanın maliyeti de düşecektir.

Çim Bakımı

Çim uygulaması yapıldıktan sonra sulama ve biçilme dışında çok ciddi bir bakımı bulunmuyor. Hazır çim uygulamalarında yabancı otlarla pek karşılaşılmıyor. Ancak canlıların taşıdığı yabancı ot tohumlarından kaynaklı bazı zamanlarda yabancı ot çıkışları görülebiliyor. Bu noktada periyodik olarak yabancı ot kontrolü ve imkan varsa akıllı sulama sitemlerini kurarak serin vakitlerde sulama yapılmasıyla yeşil doku sorunsuz olarak korunabiliyor.

hazır doğal rulo serme çim izmir

Hazır Doğal Rulo Çim

Hazır çimler yine doğal çim tohumu kullanılarak üretiliyor. Buradaki hazır çimin en büyük avantajı tam çimlenmenin sağlanması yabancı ot kontrolünün kolaylıkla yapılmadır. Hazır çimler tıpkı halı kimi rulo haline getirilebiliyor. Bu şekeliyle nakliyede az yer kapladığından uygulama yerine taşınması da ekonomik oluyor.

İzmir Hazır Doğal Rulo Çim

Rulo çim uygulamasında istenilen ölçüler kolaylıkla elde edilebiliyor. Uygulanacak yerin metrajının belirlenmesiyle birlikte rulo çim uygulaması yapılabiliyor. İstenildiğin rulo çimlerde kesme ve ekleme işlemi de sorunsuz yapılabiliyor. Doğal olarak üretilen rulo çimlerin uygulaması çok kısa sürede gerçekleştirilebiliyor.

Rulo Çim

Son teknoloji ekipmanlar kullanılarak toprak hazırlığı yapıldıktan sonra susuzluğa basılmaya ve hatalık zararlıya karşı dayanıklı birden fazla karışımından oluşan çim tohumlarıyla ekimler yapılıyor. Belirli bir büyüklüğe gelen çimler rulo şeklinde sökümü yapılarak istenilen yere istenilen miktarda aktarılarak uygulama gerçekleştiriliyor. Rulo çim içerisinde yabancı ot barındırmayan uygulandığı yere kolay adapte olabilen nitelikte olduğundan en sorunsuz çim ekimi olarak değerlendirebiliyor.

Serme Çim

Toprak yüzeyinde düzlüğün sağlanmasıyla hazır halde çim rulosunun yüzeye serme işlemiyle çim ekimi tamamlanmış oluyor. Geriye sadece günlük olarak sulamak ve vakti geldiğinde biçimde kalıyor. Serme çimin ekonomik ve kolay uygulanabilir olması peyzaj uygulamalarında her geçen kullanımı artıyor.

İzmir Rulo Çim Firmaları

Piyasada rulo çim üretimi yapan birçok işletme bulunmakla birlikte bu hizmeti kurumsal yapılardaki firmalardan almak son derece önem arz ediyor. Çim bitkisi çok yıllık bir bitki olduğundan uzun basılmaya, susuzluğa ve soğuğa karşı dayanıklı olması beklenir. Çimlerin uzun yıllar sağlıklı şekilde kalması için bakımının yanında kaliteli ve çoklu karışım tohum kullanılarak üretilmesi gerekir.