Bitki denilince akla iyi gelen bitki gelişimine yardımcı besin kaynağı su olarak bilinir. Eğer bir bahçeye sahipseniz bu bahçede bulunan bitkiler için de, eğer bir bahçe sahip değilseniz ve saksı çiçekleri yetiştiriyorsanız bu bitkiler için de su en temel ve en gerekli ihtiyaçtır. Özellikle boyut olarak daha büyük olan bahçelerde bulunan bitkilerin sulanması için otomatik veya manuel sulama sistemleri kurulumu tercih edilmektedir.

Günümüzde otomatik sulama sistemlerinin, manuel sulama sistemlerine göre daha yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Doğru bitkinin doğru miktarda sulanması, doğru bahçenin de doğru bir sulama sistemine sahip olması oldukça dikkat edilmesi gereken detaylardır. Çünkü bitkilerin su ile gelişip büyüdüğünü bilmemiz gerekirken, bitkilerin gereğinden fazla suya maruz kalması durumunda gelişip büyümek yerine olarak öldüğünü bilmeliyiz.

Dolayısıyla bu sebepler göz önünde bulundurulduğunda otomatik veya manuel bir bahçe sulama sistemi tercih etmek gerektiği anlaşılır. Mevcut bu sulama sistemlerinden otomatik sulama sistemlerinin daha bağlı olduğu bilinmektedir. Bu sebeple bahçe sahiplerinin de sahip olduğu bütçeye göre bahçe sulama sistemi seçmesi gerekir. Bahçenizde bütçeniz ve beklentiniz doğrultusunda en uygun sulama sistemini seçerek, bitkilerinizin hızlı ve verimli bir şekilde gelişim gösterdiğini göreceksiniz.

Otomatik Ve Manuel Sulama Sistemi Avantajları Neler?

Bitkilerinize ihtiyaç duydukları en büyük besin kaynağı olan suyu uygun bir sulama sistemi ile temin edebilmek oldukça önemlidir. Bitkilerinizin bahçenizde uygun bir şekilde sulama sistemi ile sulanması için otomatik ve manuel olmak üzere iki çeşit sulama sistemi bulunmaktadır. Otomatik ve manuel sulama sistemi bitkiler için oldukça avantaj sağlayan sistemlerdir. Bu sebeple bir bitkilerinizin sulanırken bir yandan da avantaj sağlayabilmeniz açısından bu sistemlerden kendinize uygun olanı seçerek bahçenizde bulundurmanız gerekir. Otomatik ve manuel sulama sisteminin sağladığı bu avantajlardan bazıları;

  • Verimli bir şekilde büyüyen bitkilere ulaşırken su tasarrufu yapmak
  • Verimli bir şekilde büyüyen bitkilere ulaşırken para tasarruf yapmak
  • Bitkileri yabancı otlardan korumak
  • Bitkileri, onlara bulaşabilecek mantar ve hastalıklardan korumak
  • Bitkilerin ekilmiş olduğu toprağa korumak
  • Bitkilerin içerdiği besin kaynaklarını korumak olarak bilinmektedir.;
     

Bitkilerin en büyük besin kaynağı olan su, bitkilerin büyümesine en çok yardımcı olan unsurdur. Otomatik ve manuel sulama sisteminin bitkilerin sulanmasında kullanılması sağladığı birçok avantaj ile etkilere ihtiyacı olan suyu temin eder. Bu sayede bitkiler verimli bir şekilde gelişmiş olur.

Otomatik Sulama Sistemi Fiyatları

Sulama sistemi fiyatları manuel sulama sistemleri ve otomatik sulama sistemleri olarak iki farklı şekilde sınıflandırılmıştır. Manuel sulama sistemleri fiyatlarının, otomatik sulama sistemleri fiyatlarından daha uygun olduğu bilinmektedir. Otomatik sulama sistemi fiyatları da kendi aralarında değişkenlik gösterir. Bu fiyatlar 300 TL ile 3000 TL arasında değişkenlik gösterir: Bu değişikliğin en büyük sebebi otomatik sulama sistemlerinde zamanlayıcı özelliği bulunup bulunmamasıdır.

Ürünün fiyatını etkileyecek bir diğer unsur ise, sulama sisteminin kurulacağı bahçenin boyutudur. Bahçe boyutu büyüdükçe, kurulması gereken otomatik sulama sistemi boyutu da artacaktır. Bu sebeple fiyat artışı gözlenmektedir. Fiyat aralıkların değişkenlik göstermesi bir diğer sebebi ise satın aldığınız her üründe olduğu gibi ürünün markasıdır. Ürünün markası ve markanın bilinirliği arttıkça ürününün fiyatı da artış gösterecektir.

Eğer bütçeniz uygunsa, zamanlayıcı bulunduran bir otomatik sulama sistemi seçmek en mantıklısı olacaktır. Bu sayede bitkileriniz ihtiyaç duyduğu suya daha uygun koşullarda ulaşma imkanına erişmiş olacaktır. Çünkü zamanlama sistemi otomatik bir şekilde bitkilere ihtiyaç duydukları suyu tedarik edecekleri için, bu şekilde bir sulama sistemi seçmek işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Bahçe Sulama Sistemleri Nelerdir?

Bahçe sulama sistemleri arasında en yaygın şekilde tercih edildiği dinle sistemle r; damlama bahçe sulama sistemleri ve yağmurlama bahçe sulama sistemleridir. Mevcut bahçe için en uygun sulama sistemini seçmek oldukça önemlidir. Doğru sulama sistemi seçildiği takdirde bitkiler olabilecekleri en verimli şekilde gelişim gösterirler. Bitkilerin gelişmesi için en önemli besin kaynakları olan su ihtiyacının doğru bahçe sulama sistemi ile etkili bir şekilde karşılanması gerektiğini biliyorsunuz. Bu sebeple, bu alanda uzman kişilere danışarak en uygun bahçe sulama sistemini tercih edebilirsiniz.